Stomatologia zachowawcza

W zakres zabiegów stomatologii zachowawczej wchodzi leczenie próchnicy zębów, odbudowa tkanek zęba (wypełnienia) oraz leczenie endodontyczne (kanałowe). Stosujemy materiały, których właściwości są podobne do naturalnych tkanek zęba i wykorzystujemy nowoczesny sprzęt. Dzięki temu uzupełnienia wykonane u nas spełniają wszystkie zasady funkcjonalne oraz estetyczne.

W trakcie leczenia dokładamy wszelkich starań, aby zachować żywotność zęba. Żywy ząb jest bardziej wartościowy niż ząb leczony kanałowo.

Leczenie kanałowe często bywa jedyną możliwością zachowania zęba w jamie ustnej. Polega ono na usunięciu chorej miazgi, poszerzeniu i odkażeniu kanałów korzeniowych oraz szczelnym ich wypełnieniu.

W naszym gabinecie wykonujemy leczenie kanałowe pod mikroskopem.

Powiększenie mikroskopu zapewnia większą precyzję w leczeniu, co zwiększa szansę na uratowanie zębów przeznaczonych do ekstrakcji. Wskazaniem do leczenia pod mikroskopem są: nietypowa anatomia zęba, wąskie kanały, zakrzywione korzenie, obecność złamanego narzędzia.

Do leczenia pod mikroskopem wykorzystujemy koferdam – specjalny płat gumy nakładany na ząb i uszczelniany klamrą – w celu ochrony przed dostępem śliny obszaru leczonego. Do opracowania kanałów stosujemy ENDOPILOT, do pomiaru długości korzenia stosujemy sterowany komputerowo system – endometr.

 

Chirurgia

Chirurgia stomatologiczna zajmuje się zabiegami operacyjnymi w obrębie jamy ustnej. Obejmuje kość i tkanki miękkie. Współczesna chirurgia to nie jest wyłącznie usuwanie zepsutych zębów lub korzeni. Większość zabiegów wykonuje się w celu wspomagania leczenia specjalistycznego (endodontycznego, protetycznego, implantologicznego, ortodontycznego). Wszystkie zabiegi przeprowadzane są w znieczuleniu miejscowym. Staramy się maksymalnie oszczędzać tkanki własne pacjenta w trakcie zabiegów ( zabiegi mało inwazyjne )

Implantologia

Implant stomatologiczny jest najdoskonalszym uzupełnieniem protetycznym, stosowanym w celu uzupełnienia przestrzeni po utraconych zębach. Wykonany jest z tytanu, który jest metalem obojętnym dla organizmu i nie ma wpływu na zdrowie. Implantologia jest alternatywą dla klasycznych rozwiązań protetycznych, ponieważ wykorzystując implanty jako nowe korzenie, nie musimy redukować tkanek zębów sąsiednich.

Profilaktyka

Podatność na próchnicę zależy od predyspozycji genetycznych, niektórych chorób ogólnoustrojowych, nieprawidłowego odżywiania. Znaczny wpływ wywierają też: niedostateczna higiena jamy ustnej, spożywanie węglowodanów, czy unikanie jedzenia twardych pokarmów oczyszczających zęby.

Dużą rolę w dążeniu do zdrowego uśmiechu pełni profilaktyka. Istotnym jej elementem jest regularna i odpowiednia higiena jamy ustnej. Niezbędne są również okresowe (co 6 miesięcy) wizyty kontrolne u dentysty.Stomatologia dziecięca – PEDODONCJA

Zęby mleczne, z powodu niskiego poziomu mineralizacji, są szczególnie podatne na próchnicę. Nie leczona próchnica doprowadza do stanu zapalnego i przedwczesnej utraty zęba, co często przyczynia się do powstania wady zębowej. Dzieci powinny być pod stałą opieką stomatologiczną. Najlepiej sprawdzają się wizyty adaptacyjne i edukacja rodziców.

U nas Państwa pociechy mogą w trakcie leczenia wybrać kolor wypełnienia. Za dzielną postawę w czasie zabiegu otrzymują nagrodyzOrtodoncja

Ortodoncja zajmuje się profilaktyką i leczeniem wad zgryzu. Celem leczenia ortodontycznego jest przywrócenie prawidłowej funkcji żucia oraz poprawa estetyki uśmiechu.

Głowa jest częścią kręgosłupa, dlatego poprawne leczenie ortodontyczne wymaga często wspólpracy z ortopedą, osteopatą, fizjoterapeutą.

W przypadku nasilonych wad zgryzu leczenie prowadzone jest przy współpracy ortodonty i specjalisty od stawów skroniowo-żuchwowych lub chirurga szczękowo-twarzowego.

W naszym gabinecie leczymy przy pomocy aparatów ruchomych (wyjmowane) i stałych (mocowane na zębach).

Długość noszenia aparatu uzależniona jest od wady zgryzu i współpracy pacjenta

Protetyka

Celem protetyki jest rekonstrukcja ubytków w łuku zębowym po utracie zębów. Odbudowa protetyczna jest ściśle powiązana z utrzymaniem prawidłowej funkcji narządu żucia oraz estetyką uśmiechu.

W naszym gabinecie wykonujemy wszystkie rodzaje uzupełnień protetycznych dostępnych na rynku:

  • stałe: korony, mosty, implanty
  • ruchome: protezy szkieletowe, akrylowe, nylonowe, akronowe, acetylowe
  • kombinowane: protezy na zatrzaskach lub zasuwach

Pozwala to na wybór rozwiązania, uwzględniającego indywidualne potrzeby i możliwości pacjenta.

RTG

Badanie rentgenowskie jest jednym z podstawowych badań we współczesnej stomatologii. Zdjęcia rentgenowskie są bardzo pomocne podczas planowania leczenia i w jego trakcie.

Nasz gabinet jest wyposażony w cyfrowe aparaty RTG, co pozwala na precyzyjną diagnostyke radiologiczną. Najnowsza technologia sprawia, że dawka promieniowania jest minimalna a jakość obrazu perfekcyjna.
W naszym gabinecie wykonujemy :

  • zdjęcia pantomograficzne
  • zdjęcia cefalometryczne
  • zdjęcia punktowe (wykonywane wyłącznie pacjentom leczonym w naszym gabinecie)

Zdjęcia nagrywamy na płyty CD.