Chirurgia

Chirurgia stomatologiczna zajmuje się zabiegami operacyjnymi w obrębie jamy ustnej. Obejmuje kość i tkanki miękkie. Współczesna chirurgia to nie jest wyłącznie usuwanie zepsutych zębów lub korzeni. Większość zabiegów wykonuje się w celu wspomagania leczenia specjalistycznego (endodontycznego, protetycznego, implantologicznego, ortodontycznego). Wszystkie zabiegi przeprowadzane są w znieczuleniu miejscowym. Staramy się maksymalnie oszczędzać tkanki własne pacjenta w trakcie zabiegów ( zabiegi mało inwazyjne )

Implantologia

Implant stomatologiczny jest najdoskonalszym uzupełnieniem protetycznym, stosowanym w celu uzupełnienia przestrzeni po utraconych zębach. Wykonany jest z tytanu, który jest metalem obojętnym dla organizmu i nie ma wpływu na zdrowie. Implantologia jest alternatywą dla klasycznych rozwiązań protetycznych, ponieważ wykorzystując implanty jako nowe korzenie, nie musimy redukować tkanek zębów sąsiednich.

Ortodoncja

Ortodoncja zajmuje się profilaktyką i leczeniem wad zgryzu. Celem leczenia ortodontycznego jest przywrócenie prawidłowej funkcji żucia oraz poprawa estetyki uśmiechu.

Głowa jest częścią kręgosłupa, dlatego poprawne leczenie ortodontyczne wymaga często współpracy ze specjalistami innych dziedzin : logopedą, osteopatą, fizjoterapeutą.

W przypadku nasilonych wad zgryzu, które wywierają negatywny wpływ na rysy twarzy, leczenie prowadzone jest przy współpracy ortodonty i chirurga szczękowo-twarzowego.

W naszym gabinecie leczymy przy pomocy aparatów ruchomych (wyjmowane) i stałych (mocowane na zębach).

Długość noszenia aparatu uzależniona jest od wady zgryzu i współpracy pacjenta

Protetyki

Celem protetyki jest rekonstrukcja ubytków w łuku zębowym po utracie zębów. Odbudowa protetyczna jest ściśle powiązana z utrzymaniem prawidłowej funkcji narządu żucia oraz estetyką uśmiechu.

W naszym gabinecie wykonujemy wszystkie rodzaje uzupełnień protetycznych dostępnych na rynku:

  • stałe: korony, mosty, implanty
  • ruchome: protezy kombinowane
  • kombinowane: protezy na zatrzaskach lub zasuwach

Pozwala to na wybór rozwiązania, uwzględniającego indywidualne potrzeby i możliwości pacjenta.

 

Profilaktyka

Podatność na próchnicę zależy od predyspozycji genetycznych, niektórych chorób ogólnoustrojowych, nieprawidłowego odżywiania. Znaczny wpływ wywierają też: niedostateczna higiena jamy ustnej, spożywanie węglowodanów, czy unikanie jedzenia twardych pokarmów oczyszczających zęby.

Dużą rolę w dążeniu do zdrowego uśmiechu pełni profilaktyka. Istotnym jej elementem jest regularna i odpowiednia higiena jamy ustnej. Niezbędne są również okresowe (co 6 miesięcy) wizyty kontrolne u dentysty.

Stomatologia dziecięca – PEDODONCJA

Zęby mleczne, z powodu niskiego poziomu mineralizacji, są szczególnie podatne na próchnicę. Nie leczona próchnica doprowadza do stanu zapalnego i przedwczesnej utraty zęba, co często przyczynia się do powstania wady zębowej. Dzieci powinny być pod stałą opieką stomatologiczną. Najlepiej sprawdzają się wizyty adaptacyjne i edukacja rodziców.

U nas Państwa pociechy mogą w trakcie leczenia wybrać kolor wypełnienia. Za dzielną postawę w czasie zabiegu otrzymują nagrody.

  RTG

Badanie rentgenowskie jest jednym z podstawowych badań we współczesnej stomatologii. Zdjęcia rentgenowskie są bardzo pomocne zarówno podczas planowania, jak również w trakcie leczenia.

Nasz gabinet jest wyposażony w cyfrowe aparaty RTG, co pozwala na precyzyjną diagnostyke radiologiczną. Najnowsza technologia sprawia, że dawka promieniowania jest minimalna a jakość obrazu perfekcyjna.
W naszym gabinecie wykonujemy :

  • zdjęcia pantomograficzne
  • zdjęcia cefalometryczne
  • zdjęcia punktowe (wykonywane wyłącznie pacjentom leczonym w naszym gabinecie)

Zdjęcia nagrywamy na płycie CD.

 

 

Stomatologia zachowawcza

W zakres zabiegów stomatologii zachowawczej wchodzi leczenie próchnicy zębów, odbudowa tkanek zęba (wypełnienia) oraz leczenie endodontyczne (kanałowe). Stosujemy materiały, których właściwości są podobne do naturalnych tkanek zęba i wykorzystujemy nowoczesny sprzęt. Dzięki temu uzupełnienia wykonane u nas spełniają wszystkie zasady funkcjonalne oraz estetyczne.

W trakcie leczenia dokładamy wszelkich starań, aby zachować żywotność zęba. Żywy ząb jest bardziej wartościowy niż ząb leczony kanałowo.

Leczenie kanałowe często bywa jedyną możliwością zachowania zęba w jamie ustnej. Polega ono na usunięciu chorej miazgi, poszerzeniu i odkażeniu kanałów korzeniowych oraz szczelnym ich wypełnieniu.

W naszym gabinecie wykonujemy leczenie kanałowe pod mikroskopem.

Powiększenie mikroskopu zapewnia większą precyzję w leczeniu, co zwiększa szansę na uratowanie zębów przeznaczonych do ekstrakcji. Wskazaniem do leczenia pod mikroskopem są: nietypowa anatomia zęba, wąskie kanały, zakrzywione korzenie, obecność złamanego narzędzia.

Do leczenia pod mikroskopem wykorzystujemy koferdam – specjalny płat gumy nakładany na ząb i uszczelniany klamrą – w celu ochrony przed dostępem śliny obszaru leczonego. Do opracowania kanałów stosujemy ENDOPILOT, do pomiaru długości korzenia stosujemy sterowany komputerowo system – endometr.